Jak kompletować sprzęt do nurkowania?

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z nurkowaniem, potrzebny będą nam nie tylko odpowiednie umiejętność, ale i odpowiedni sprzęt do nurkowania. Co powinniśmy nabyć, aby być dobrze przygotowanym do nurkowania? Który sprawdzi się u nas? Poniżej przedstawię krótki poradnik.

W pierwszej kolejności naszym zadaniem będzie wybór maski do nurkowania. Przed zakupem należy oczywiście maskę przymierzyć, aby upewnić się, że będzie nam dobrze służyła.W tym celu przykładamy maskę do twarzy nie zakładając paska i wciągamy powietrze przez nos. To powinno sprawić, że maska się przyssie do twarzy. Następnie pochylamy twarz ku dołowi.

Prawidłowo dobrana maska pozostanie na twarzy przez cały czas wstrzymania oddechu. Sprawdzamy również możliwość złapania za nos rękami. Jeśli nos przylega zbyt szczelnie do maski, należy wybrać większą, w przeciwnym przypadku będziemy mieć problem z przedmuchaniem jej. Jeżeli mamy taką możliwość, przed zakupem maski wypróbujmy różne typy masek np. na basenie, pożyczone od kolegów.

Następnie przechodzimy do wyboru płetw. Gdy jesteśmy początkujący lub niewytrenowani, albo gdy nurkujemy rzadko, lepiej sprawdzą się u nas płetwy miękkie. Zwróćmy uwagę na to, że płetwy z długim miękkim piórem zapewniają lepszą sterowność i pozwalają na szybsze pływanie. Ich wadą jest jednak to, że nie zapewniają dużej siły napędowej.

Tą ostatnią zapewnią nam płetwy twarde i krótkie. Mają one jednak dosyć istotne wady: zmniejszają manewrowość i prędkość pływania.

Następnym ważnym elementem, który składa się na sprzęt do nurkowania, o który należy zadbać, jest fajka nurkowa. Najważniejszymi kryteriami jej wyboru powinny być wygoda użytkowania i opory oddechowe. Bardzo ważne jest dopasowanie rurki do kształtu głowy. Ustnik powinien być dopasowany do podniebienia. Zaworki pomogą nam opróżnić fajkę z wody. Sprawność zaworków jest bardzo ważna, gdyż jeśli nie będą dobre, będziemy mieli problem z wydmuchaniem wody z rurki.

Dawniej uważano, że fajka nurkowa nie powinna mieć żadnych dodatkowych elementów, w tym zaworków, gdyż były one słabej jakości i szybko się psuły. Dzisiaj technologia poszła już bardzo do przodu, dlatego nie ma nic złego w tym, że sprzęt do nurkowania uzupelniamy o elementy zwiększające komfort tej czynności. Obecnie produkowane elementy takie jak zaworki są już bardzo bezpieczne, nie należy się więc ich obawiać. Jedyną awarią, jaka może nam się przydarzyć w związku ze stosowaniem zaworków jest dostanie się obcych elementów do środka. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, gdyż elementy te musiałyby dostać się od wewnątrz przez ustnik. Dla płetwonurka bardzo ważne są umiejętności korzystania z fajki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak oczyszczać wodę z fajki.

Kolejnym elementem jest wybór skafandra. Skafandry dzielimy na suche i mokre. Wśród skafandrów suchych dostępny jest duży wybór skafandrów. Skafandry suche dzielimy na membranowe i neoprenowe.

Dla osób początkujących z pewnością najlepsze będą skafandry neoprenowe. Są one idealne dla osób nurkujących rekreacyjnie lub rzadko. Cechują się one dużą prostotą obsługi, gdyż tolerują błędy nurka związane z obsługą zaworów. Doskonale sprawdzą się na niewielkich głębokościach do 10 metrów bez używania zaworów. Zachowują się jak mokra pianka.

Dla nurków zaawansowanych lepsze będą kombinezony membranowe. Są one trudniejsze w użyciu, popełnienie błędu w obsłudze zaworów każdorazowo będzie skutkowało powstaniem siniaków. Cechują się one jednak dużą odpornością na uszkodzenia.