Obrzeża naturalne – jak wykorzystać je w niecodzienny sposób?

Meble użytkowe, nie muszą być zakupione wyłącznie w sklepie. Owszem, kupując w sprawdzonych marketach możemy liczyć na dobrą jakość produktu ale… musimy też liczyć się z ceną.

Można meble zrobić samemu. Wystarczą do tego deski, wkręty i obrzeża naturalne meblowe. Zacznijmy od początku – jak to zrobić?

Jak wykonać ciekawy mebel za znacznie niższą cenę niż w markecie?

1. Poszukajmy gdzieś płyt drewnianych. Najlepiej, jeśli ich grubość będzie zawierać się między 16 a 20-ma milimetrami. Im większa grubość – tym lepiej. Płyty te można znaleźć np gdzieś na strychu – kiedyś przecież mogły wchodzić w skład innego mebla.

2. Jeśli pojawi się nam taka konieczność – przytnijmy płyty do interesujących nas rozmiarów. Chodzi o prosty mebel – będzie miał on dwie ściany boczne i kilka regałów poprzecznych. Nie trzeba więc tu dużych umiejętności w zakresie projektowania zestawów meblarskich…

3. W płytach, które będą stanowiły ściany zewnętrzne, dobrze będzie nawiercić specjalne, niewielkie otwory. Ich rolą będzie podtrzymywanie poszczególnych półek i tym samym będą one stanowiły oparcie dla wprawionych w nie w tym celu bolców.

4. Jeśli przygotowaliśmy już półki, wystarczy całość skręcić za pomocą wkrętów. Dlaczego wkręty a nie tak jak w przypadku sklepowych mebli kołki? Ponieważ wkręty trzymają znacznie mocniej niż kołki, które z reguły trzeba sklejać z resztą mebla.

5. Gdy już nasz nowy mebel został postawiony i skręcony – dobrze będzie jeśli pomyślimy nad jego wyglądem. Tu przychodzą nam z pomocą obrzeża naturalne, którymi przednie krawędzie mebla będą obklejone. W tym celu, można sobie przygotować obrzeża o nieco innym kolorze niż kolo zewnętrznych ścian mebla. Dzięki temu, nasz mebel nabierze charakterystycznego designu i stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza naszego pokoju. Z reguły, wspomniane obrzeża naturalne powinny być nieco ciemniejsze od pozostałych elementów mebla. Niemniej kwestia ta pozostaje już w gestii jego twórcy i projektanta.

Efekt końcowy jest naprawdę powalający.