Wiele osób marzy o skokach spadochronowych. Do tego ekstremalnego sportu konieczne są oczywiście odpowiednie uprawnienia, wiedza i doświadczenie. Dla pozostałych miłośników podniebnych wrażeń dobrą opcją będą zapewne skoki w tandemie.
Kto może zdecydować się na skoki?
Skoki w tandemie mają w dzisiejszych czasach wielu amatorów. Na szczęście na ich wykonanie może pozwolić sobie większość osób, które pragną przeżyć niezapomnianą przygodę życia. Nie ma tu nawet wiekowych ograniczeń – dotyczą one jedynie kwestii takich, jak zdrowie czy gabaryty pasażera. Przeciwwskazań nie jest jednak zbyt wiele. Skakać w tandemie mogą nawet dzieci i ludzie starsi.
Aerokluby, które organizują skoki, zwykle wymagają, by uczestnik posiadał minimum 120 cm wzrostu. Jego waga nie może być jednak zbyt duża – tu ograniczenia to zwykle 100-120 kg. Przeciwwskazaniem nie są wbrew pozorom wszystkie problemy zdrowotne. Skoków nie mogą wykonywać osoby cierpiące na choroby układu krążenia, układu oddechowego, kręgosłupa, łamliwość kości czy epilepsję.
Zalety skoków w tandemie
Miłośnicy tego typu sportów ekstremalnych wymieniają cały szereg korzyści płynących z ich uprawiania. Skoki w tandemie to niewątpliwie ogromne doświadczenie i nieporównywalne z niczym przeżycie. Całość można zwykle zarejestrować w formie filmu. Aerokluby dają również możliwość wykupienia skoku dla kogoś bliskiego – będzie to z pewnością ciekawa opcja prezentu.
Wśród zalet skoków w tandemie trzeba wymienić również to, że są organizowane w wielu miastach Polski, więc każdy może łatwo do nich dotrzeć. Udział w nich brać mogą osoby niemające większej wiedzy w tym zakresie. Nie trzeba kończyć żadnych kursów ani robić specjalnych badań u lekarza. Uczestnicy nie muszą również kupować sprzętu, kombinezonów, kasków. Te udostępnia organizator.
Etapy skoków w tandemie
Skoki rozpoczynają się nieco wcześniej – od poinstruowania pasażera o najważniejszych sprawach związanych z uprzężą czy zasadami bezpieczeństwa. Dalej pilot z uczestnikiem wznoszą się na wysokość 3000 lub 4000 m. Po wyskoku z samolotu osiągają oni 200 km/h prędkości i lecą z zamkniętym spadochronem przez mniej więcej 50 sekund.
Otwarcie spadochronu to również czas spadku prędkości. Wówczas przebywanie w powietrzu potrwa przez kolejne kilka minut. Warto podkreślić, że czas trwania obu etapów zależy od wysokości. Większość osób, które mają podobne doświadczenie za sobą poleca opcję 4000 metrów. Skok w tandemie kończy się bezpiecznym lądowaniem – przypadki jakichkolwiek urazów raczej tu nie występują.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy