Okres zimowy jest ciężką próbą dla wszystkich zmarzluchów. Osoby ciepłolubne najchętniej nie wychodziły z domu, kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera. Co jednak zrobić, jeśli w domu, który powinien być ciepły i przytulny, także jest nieprzyjemnie i zimno? Być może powinniśmy wprowadzić pewne zmiany, które sprawią, że zima będzie łatwiejsza do zniesienia.
Okna
Winowajcą niskich temperatur w naszym domu mogą być źle uszczelnione okna. Czasem jest to kwestia ich nieprawidłowego założenia. Często jednak wystarczy wymienić uszczelki do okien. Można to łatwo zrobić w domu, samodzielnie. Uszczelki do okien to niewielka zmiana, która może znacznie zmniejszyć uciekanie ciepła z domu.
Sposób ogrzewania
Czy w Twoim domu jest zainstalowane ogrzewanie gazowe, kominek czy jakaś inna forma? Być może nie jest już ona efektywna. Jeśli posiadasz stare grzejniki, być może nie wydzielają już one dużej ilości ciepła. W dodatku mogą przy tym zużywać sporo energii.
Masz ogrzewanie kominkowe, ale nie jest ono rozprowadzone po całym domu? Być może to jest przyczyna tego, że jest Ci ciągle zimno.
Porozmawiaj z fachowcami, popytaj, poczytaj. Zorientuj się, jakie technologie grzewcze są obecnie na czasie i czy mógłbyś korzystać z którejś z nich. Jeśli okaże się, że wiąże się to z wydatkami, na które obecnie Cię nie stać – bez obaw, za rok też będzie zima. Po prostu wygospodaruj odpowiednie środki w budżecie na kolejny rok. Pamiętaj też, że zmian w systemie grzewczym najłatwiej jest dokonywać w sezonie letnim, wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. W trakcie prac będzie on musiał być chwilowo wyłączony.
Brak wietrzenia
Zostawiłeś w domu zakręcone grzejniki, wróciłeś i było bardzo zimno? Na pewno ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślałeś było otworzenie okien. To błąd. Po takich wyziębieniu mieszkania powinieneś nie tylko z powrotem odkręcić ogrzewanie, ale także szybko wywietrzyć pomieszczenia, aby uciekło z nich stęchłe, zimne powietrze. Pokoje wówczas szybciej się ogrzeją.
Jeśli masz niewielką kuchnię, warto po takim powrocie coś ugotować – szybko powinno zrobić się w niej ciepło, a Ty posilisz się gorącym posiłkiem.
To, że jest Ci ciągle zimno może wynikać po prostu z Twojej ciepłolubnej natury, ale wcale nie musi. Sprawdź, czy Twój dom ma zapewnioną odpowiednią izolację cieplną i system grzewczy – uszczelki do okien łatwo wymienić, z ogrzewaniem jest trochę więcej zachodu.
Pamiętaj też jednak, aby nie przeforsować w drugą stronę. Trzydzieści stopni w mieszkaniu w środku zimy nie jest najlepszym pomysłem dla zdrowia – kiedy wyjdziesz na powietrze, Twój organizm może zaznać szoku.