W potocznym języku bardzo często stosuje się na przemian nazwy roboty ziemne opole i roboty budowlane, ale tak naprawdę oba te pojęcia należy rozróżnić. Roboty ziemne takie, jak np. niwelacja albo podnoszenie terenu, nie zawsze muszą być powiązane z robotami budowlanymi.
Klasyfikacja robót ziemnych
Roboty ziemne opole – Ksetra możemy podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są oczywiście roboty podstawowe, do których zaliczamy między innymi: makroniwelację, wykopy przestrzenne i wąskoprzestrzenne, niwelacje oraz ostateczne ukształtowanie terenu. Drugą grupę stanowią przede wszystkie roboty ziemne wykończeniowe, do których możemy śmiało zaliczyć np. wyrównanie wykopów przestrzennych, nasypy, wyrównanie skarp, wykopy pod ławy i stropy oraz aranżacje małej architektury. Trzecią (ostatnią) grupę stanowią z kolei roboty porządkowe i przygotowawcze, które polegają miedzy innymi na usunięciu darni i nadmiaru ziemi, wycince drzew i krzewów, karczowaniu, precyzyjnemu wytaczaniu obrysu budowli, czy też odprowadzaniu wód opadowych i wszelkich porządkach.
Najważniejsze zasady przedmiarowania robót ziemnych
Przedmiarowanie to nic innego, jak pomiar robót w jednostkach miary, które są zależne od rodzaju wykonanych prac. Procedurę przedmiarowania robót ziemnych zawsze powinna poprzedzać klasyfikacja wykopów lub gruntów i dokładne określenie sposoby zabezpieczenia nasypów i ścian wykopów. Tradycyjne roboty kubaturowe (tzw. roboty przestrzenne) to wszelkie wykopy oraz nasypy, które mierzone są zawsze w m3. Roboty liniowe, nasypy wąskoprzestrzenne i wykopy wykonywane są jako czasowe albo stałe. W przypadku większości robót ziemnych jednostką miary jest m3, wyjątkiem są jedynie roboty energetyczne, które przeważnie mierzone są w metrach. W przypadku małych głębokości roboty ziemne powierzchniowe, które wykonuje się na powierzchniach placu budowy, można podawać w m2.
Kiedy można odebrać roboty ziemne opole
Wszelkie wykopy pod fundamenty, jak i same fundamenty najlepiej wykonać jak najszybciej tylko się da dzięki czemu minimalizuje się ryzyko osunięcia, zamarzania oraz rozluźniania. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym urządzeniem mechanicznym wykorzystywanym w robotach ziemnych jest zwykła koparko-spycharka. Maszyna ta jest bardzo uniwersalna i niesłychanie wygodna. Dla zwykłych budynków niepodpiwniczonych, podkop może być wykonany nawet w przeciągu jednego dnia. Pamiętać należy o tym, że nie można odbierać robót jeżeli wykop nie będzie posiadał odwodnienia. W wielu przypadkach wystarczą zwykłe rowki, które prowadzą do większego zagłębienia na naszej działce. Warto wspomnieć również i o tym, że każdy odbiór wykopów musi być potwierdzony odpowiednim wpisem do dziennika budowy.