Wypadanie włosów to dolegliwość, która dotyka znaczną część społeczeństwa. W zasadzie dotyczy to każdego, ale u różnych osób przejawia się w różnym stopniu. Najczęstsze jest łysienie androgeniczne, jakie z wiekiem dotyka niemal każdego mężczyznę, ale wiele jest przypadków, gdy przyczyny są zupełnie inne, a utrata włosów jest niespodziewana i zbyt nagła. Nagła utrata włosów może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Choć dla wielu panów łysienie androgeniczne jest stanem naturalnym i wielu z nich akceptuje taką sytuację, to nie brakuje niestety takich, którzy nie są w stanie się z tym pogodzić. W przypadku nagłego łysienia o akceptację już wiele trudniej.
Na szczęście współczesna medycyna zna wiele przyczyn utraty włosów i na wiele z nich jest w stanie zaradzić. W licznych przypadkach za wypadanie włosów odpowiedzialne są bowiem hormony, a w części z nich można temu zapobiec poprzez regulację pracy gruczołów je wydzielających.
Wypadanie włosów a hormony
Hormony ludzkie są związkami chemicznymi wydzielanymi w organach zwanych gruczołami. Gruczołów jest w ludzkim ciele wiele, a samych hormonów jeszcze więcej. Prawidłowych poziom hormonów jest niezbędny do tego, aby organizm działa prawidłowo, a człowiek cieszył się zdrowiem. Niestety, nie jest to zagwarantowane i jak każdy innych organ, również gruczoły mogą działać nieprawidłowo skutkując nieprawidłowym poziomie hormonów. A część z nich ma wpływ na wiele aspektów zdrowotnych, w tym także na włosy i ich stan. Współczesna medycyna wie już, jakie hormony niszczą włosy i w licznych przypadkach jest w stanie temu zapobiec, jeśli nie całkowicie, to przynajmniej spowolnić proces utraty włosów. Aby zniwelować negatywny wpływ hormonów na włosy należy uregulować działanie gruczołu i przywrócić poziom wydzielania hormonów do normy. Za wypadanie włosów może być odpowiedzialny zarówno nadmiar, jak i niedobór jakiegoś hormonu.
Jaki jest wpływ hormonów na włosy?
Medycyna zna co najmniej kilka hormonów powodujących wypadanie włosów. Wśród nich są hormony produkowane przez tarczycę. Za sytuację wywołującą wypadanie włosów a hormony może odpowiadać zarówno nadczynność tarczycy, jak i jej niedoczynność. Innym znanym hormonem, który powoduje szybką utratę włosów jest testosteron, czyli hormon płciowy. Jest on odpowiedzialny za wypadanie włosów u mężczyzn, czyli łysienie androgeniczne. Do hormonów, jakie niszczą włosy, można też zaliczyć kortyzol, zwany potocznie hormonem stresu. Jego podwyższony poziom również przyczynia się osłabienia jakości włosa, przerzedzenia cebulek oraz stopniowego łysienia. Wiedząc, jakie hormony niszczą włosy, lekarze specjaliści są w stanie zaoferować odpowiednie leczenie, które może spowolnić utratę włosów, a w niektórych przypadkach nawet ten proces zatrzymać.