Nie wszyscy z nas lubią tradycyjne sporty takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Niektórzy marzą bowiem o uprawianiu sportów ekstremalnych, wśród których niemałym zainteresowaniem cieszą się skoki spadochronowe, które w pewnym sensie pozwalają spełnić odwieczne marzenie człowieka o lataniu. Aby móc je wykonywać samodzielnie, należy jednak przejść kurs spadochronowy.
Od czego zacząć?
Większość sportów ekstremalnych wymaga posiadania ogromnej sprawności fizycznej i ponadprzeciętnej kondycji. W przypadku skoków ze spadochronem jest jednak inaczej. W tej dyscyplinie znacznie ważniejsze są umiejętności techniczne, opanowanie oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jeśli chodzi o sprawność fizyczną, wystarczająca jest umiejętność wykonania podstawowych ćwiczeń.
Przed przystąpieniem do kursu spadochronowego warto też zadbać o swój stan zdrowia. Co prawda, jedynie niewielka grupa schorzeń wyklucza nas z uprawiania tej dyscypliny sportów ekstremalnych, jednak dbałość o zdrowie nigdy nam nie zaszkodzi. Należy pamiętać, że w żadnym przypadku nie wolno nam oddawać skoków, gdy przyjmujemy leki nasenne lub antydepresyjne, które mogą zaburzać nasze postrzeganie i spowalniać naszą zdolność do podejmowania szybkich decyzji.
Przygotowanie do kursu nie jest więc szczególnie wymagające. Może się więc na niego zapisać niemalże każda osoba, która ma więcej niż 140 cm wzrostu i mniej niż 120 kg wagi. W przypadku kursantów niepełnoletnich konieczne jest posiadanie zgody rodziców.
Egzaminy w czasie kursu
Kurs spadochronowy zawsze składa się z dwóch etapów. O długości obu z nich decydują władze danego aeroklubu, jednak przeciętnie szkolenie teoretyczne obejmuje kilkanaście godzin zajęć, po których uczestnicy muszą zdać egzamin wewnętrzny. Na teście tym sprawdzana jest wiedza uczestników kursu na tematy takie jak: prawo lotnicze, budowa spadochronu czy udzielanie pierwszej pomocy. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje możliwością przystąpienia do części praktycznej kursu.
Część praktyczna obejmuje zwykle od 5 do 7 skoków ze spadochronem. Zaleca się, by pierwszy z nich odbywał się w tandemie z instruktorem lub by był oddawany samodzielnie, ale z wysokości nie wyższej niż 1000 m przy wykorzystaniu automatycznego systemu otwierania spadochronu. Kolejne skoki mogą być już oddawane w pojedynkę z zastosowaniem ręcznego systemu otwierania spadochronu. Oddanie wszystkich wymaganych skoków powoduje uzyskanie certyfikatu, po którego otrzymaniu można przystąpić do ewentualnych kolejnych kursów np. na instruktora skoków spadochronowych.
Tekst powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia