Polska znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej, charakteryzującej się występowaniem czterech pór roku. Mimo ogólnego ocieplenia klimatu, który nastąpił w trakcie ostatniej dekady, zimy w naszym kraju nadal bywają mroźne. Ludzie, żyjąc w ogrzewanych domach, dobrze sobie z tym radzą – jednak dla zwierząt jest to bardzo trudny okres. Warto zatem znaleźć w sobie odrobinę empatii i pomóc bezpańskim kotom, psom oraz ptakom w tym niesprzyjającym czasie.
Bezdomne koty
W każdym mieście możemy znaleźć dużo bezpańskich kotów, które, w skutek braku sterylizacji, rozmnażają się na potęgę. Zwierzęta te, pomimo futerka, w przypadku dużych mrozów zamarzają, dlatego ludzie muszą im pomagać w trakcie zimy. Jeśli chcemy je wesprzeć, przede wszystkim pamiętajmy o wodzie – koty w trakcie mrozów często cierpią na odwodnienie organizmu, bowiem nie są w stanie znaleźć nie zamarzniętej wody. Dlatego warto umieszczać ją w otwartej piwnicy lub innym, zadaszonym miejscu. Jeżeli wiesz, że nocą temperatura będzie bardzo niska, otwórz jedno okno na klatce schodowej, aby podwórkowy kot mógł się ogrzać. W razie problemu z sąsiadami, wytłumacz im, że zwierzę to jest idealnym lekarstwem na gryzonie oraz że zamykanie okien przed potrzebującym kotem traktowane jest jako utrudnianie w pomocy bezpańskim zwierzętom.
Zimujące ptaki
Ptaki, które zostają w Polsce na okres zimy, są dostosowane do panujących tutaj mrozów, dlatego nawet najgorsza pogoda nie jest im straszna. Inaczej sytuacja wygląda z pożywieniem – w mieście ciężko jest ptakom znaleźć dla siebie odpowiedni pokarm. Drzew jest coraz mniej, tak samo jak traw, wszystko porasta beton. Dlatego dobrym pomysłem jest wystawienie karmnika za oknem oraz dorzucanie do niego odpowiedniego dla ptaków pożywienia. Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie wrzucać do środka suchego chleba – ptaki owszem, zjedzą go, ale ze względu na dużą ilość konserwantów jest on dla nich bardzo niezdrowy. Przypatrzmy się, jakie ptaki żyją w naszej okolicy. Gołębie należy karmić grubą, surową kaszą oraz ziarnami pszenicy, łabędzie oraz kaczki preferują różne ziarna zbóż (można im także podać surowe warzywa). Natomiast wróble jedzą łuskany słonecznik, drobną kaszę oraz proso.
Podwórkowe psy
Wiele osób w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach oraz na wsi, nadal trzyma psy na zewnątrz, aby pilnowały podwórka. Jeśli Twój czworonóg żyje w ten sposób, zadbaj o jego komfort oraz bezpieczeństwo. Upewnij się, że przeznaczona dla niego buda jest odpowiedniej wielkości, jej ściany są szczelne, a wnętrze wypełnione ocieplającym materiałem, np. styropianem. Wejście powinno być odizolowane aby wiatr czy śnieg nie mogły dostać się do środka. Przygotujmy także wygodne i suche leże, aby zwierzę miało na czym spać. Karmiąc psa, chociaż raz dziennie polej karmę ciepłą wodą, dzięki temu bardziej się rozgrzeje.
W obliczu niesprzyjających warunków atmosferycznych, jakimi bez wątpienia są zimowe mrozy, pamiętajmy o zwierzętach, które żyją na zewnątrz. Wolno żyjące koty mogą bowiem zamarznąć bez naszej interwencji, a ptaki przegłodzić się. Także nasz podwórkowy pies powinien otrzymać od właściciela przytulną, szczelna budę. Odwiedź witrynę internetową, by zyskać więcej praktycznych informacji na temat dbania zimą o zwierzęta.