Każdy pewnie słyszał kiedyś o tak zwanej twardej wodzie. Jednakże, co to właściwie jest? Czy to źle, że woda jest twarda? A jeśli tak, to czy jest jakiś sposób na to, aby ją zmiękczyć? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, aby wiedzieć jak postępować z twardą wodą.
Czemu szkodzi twarda woda?
Wiele osób korzysta dziś z tak zwanych zmiękczaczy do wody. Okazuje się bowiem, że twarda woda nie jest niczym pożądanym. Przede wszystkim chodzi o to, że wskutek gotowania twardej wody wytrąca się osad, z którego powstaje kamień. Dlatego właśnie, brak interwencji w przypadku twardej wody w rurach prowadzi do zniszczenia pralki, która nie wytrzymuje zwykle konfrontacji z kamieniem.
Poza tym, kamień osiada też w czajniku. Efekt tego jest taki, że woda do zalewania kawy czy herbaty ma nieprzyjemny posmak i wygląda nieapetycznie. Co więcej, twarda woda uniemożliwia dokładne sprzątanie i mycie naczyń. Wynika to z tego, że nie zmiękcza ona wystarczająco powierzchni. Konsekwencją tego jest konieczność wydawania większych pieniędzy an środki chemiczne do czyszczenia, których trzeba używać o wiele więcej, jeśli ma się twardą wodę.
Jak zmiękczać wodę?
Do walki z twardą wodą służą tak zwane zmiękczacze wody. Są to elektryczne urządzenia, które podłącza się do instalacji hydraulicznej. Przepływa przez nie woda z rur, która następnie kierowana jest do piecyka i później do kranu. W zmiękczaczu wody ma natomiast miejsce proces jej zmiękczania.
Warto zauważyć, że instalacja zmiękczacza jest bardzo prosta. Zarówno jego podłączenie, jak i późniejsze nastawienie i uruchomienie jest bardzo intuicyjne i zwykle nie wymaga nawet najmniejszej pomocy hydraulika. Poza tym, w razie jakichkolwiek wątpliwości, wszelkie niezbędne informacje przeważnie można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.
Czy woda może być zbyt miękka?
Jak się okazuje, jeśli woda jest zbyt miękka również nie jest dobrze. Chodzi między innymi o to, że woda ta w zasadzie uniemożliwia spłukanie z naczyń płynu do mycia, czy też mydła z ciała. Poza tym, nie każda woda, którą trzeba zmiękczać jest tak samo twarda. Dlatego właśnie, zmiękczacze wody muszą być regulowane.
Najlepiej zaraz po podłączeniu zmiękczaczy do wody odpowiednio je nastawiać. Jednakże, jeśli po pierwotnym nastawieniu urządzenie będzie za bardzo lub też za mało zmiękczało wodę w każdym momencie można je odpowiednio uregulować i zmienić siłę zmiękczania. Regulacja w większości urządzeń nie jest wymagająca, nie trzeba wiec posiadać zupełnie wiedzy hydraulicznej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis