Mało kto wie w jaki sposób działają maszyny przemysłowe. Okazuje się jednak, że wiele z nich działa w oparciu o ten sam mechanizm, z jakim zwykli ludzie stykają się codziennie. Chodzi tutaj o pneumatykę, która wywiera ogromny wpływ na rzeczywistość.
Pneumatyka – co warto wiedzieć?
Pneumatyka jest uznawana za dziedzinę nauki. Badania w tej dziedzinie traktują o wykorzystaniu gazów sprzężonych w urządzeniach. Dlatego też, dzięki tej nauce powstają zaawansowane jak i bardzo proste maszyny, urządzenia, czy też pojedyncze elementy wypełnione gazem sprzężonym.
Warto zauważyć, że urządzenia pneumatyczne coraz rzadziej składają się tylko z elementów wypełnionych sprzężonym powietrzem. Coraz częściej stanowią one części o wiele większych konstrukcji, w których wykorzystuje się również inne elementy. Normą jest montowanie w urządzeniach pneumatycznych zaworów rozdzielających.
Niemniej jednak, warto zauważyć, że o ile zawory rozdzielające są niezbędne w większości urządzeń pneumatycznych, o tyle pozostałe mechanizmy są jedynie opcjonalnie. Do niektórych maszyn działających w oparciu o pneumatykę dołączane są nawet urządzenia elektryczne, co jest jednak rzadkością.
Skąd ta popularność?
Wydaje się, że zarówno te najprostsze w użyciu urządzenia jak i bardzo zaawansowane maszyny pneumatyczne zawdzięczają całą swoją sławę własnej użyteczności. Rzecz w tym, iż urządzenia pneumatyczne pełnią po prostu ważne funkcje.
Ludzkie mięśnie mają bardzo ograniczone możliwości. Dlatego też, człowiek nie jest w stanie wykonać każdej niezbędnej czynności, zwłaszcza podczas produkcji przemysłowej. Urządzenia pneumatyczne napędzane przez siłę mięśni natomiast znacznie ją zwiększają, przez co znikają ograniczenia.
Ekologiczność urządzeń pneumatycznych
Wydaje się, że zawory rozdzielające i inne elementy wykorzystywane razem z konstrukcjami pneumatycznymi będą w kolejnych latach coraz potrzebniejsze. Rzecz w tym, iż stale wprowadza się w przemyśle nowe rozwiązania, których zadaniem jest ograniczenie zanieczyszczania środowiska.
Urządzenia pneumatyczne natomiast są wyjątkowo proekologiczne. Rzecz w tym, że pneumatyka nie zakłada wykorzystywania jakichkolwiek paliw. Jedynym gazem, który bierze udział w pracy urządzeń pneumatycznych jest powietrze. Sterowanie natomiast odbywa się przy użyciu relatywnie prostych w konstrukcji zaworów rozdzielających.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP