Sporty ekstremalne to dyscypliny cieszące się obecnie coraz większą popularnością. Są to konkurencje, które są wykonywane w trudnych warunkach, przy użyciu specjalnego rodzaju sprzętu, w nietypowych miejscach. Wśród najczęściej wybieranych sportów tego typu znajdują się takie dyscypliny jak wspinaczka górska, skoki spadochronowe oraz nurkowanie.
WSPINACZKA
Wspinaczka według definicji jest przemieszczaniem się w terenie na tyle stromym, że wymaga do utrzymania równowagi użycia przynajmniej rąk. Wspinacze wspinają się na różnego rodzaju kamienie, skałki czy góry. Oprócz naturalnych miejsc wspinaczek często wykorzystuje się również sztuczne obiekty wspinaczkowe. Niejednokrotnie wspinacze używają również takich miejsc jak ściany budynków, mosty czy nawet pomniki. Ten typ wspinaczki nazywany jest bulderingiem.
Wspinaczka klasyczna polega na używaniu jedynie nóg i rąk. Posiada wiele odmian. Czasami wykorzystuje się do jej uprawiania jedynie sprzętu do asekuracji.
Innym typem wspinaczki jest tzw. hakówka, a więc rodzaj wspinaczki, w której dopuszczalne jest stosowanie różnych sprzętów. Można zwisać na linach, wykorzystywać punkty asekuracyjne jako stopnie i chwyty oraz stosować małe drabinki, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne asekuracyjne punkty.
SKOKI SPADOCHRONOWE
Skoki spadochronowe to dyscyplina sportowa, w której ocenia się technikę akrobacji lub też celność skoku. Może być jednak uprawiana nieprofesjonalnie, jako forma rekreacji lub rozrywki.
Aby uprawiać spadochroniarstwo należy odbyć kurs spadochronowy. Tego rodzaju szkolenia przeprowadzane są w większości aeroklubów w całej Polsce. Kurs spadochronowy obejmuje teoretyczne przygotowanie kandydata na skoczka, z nauką podstawowych zasad bezpieczeństwa, obsługą sprzętu, ale także omówieniem aspektów prawnych czy meteorologii oraz praktyczne nauczanie przyszłego skoczka.
Praktyczny kurs spadochronowy przeprowadzany jest już na wysokości, przy obecności instruktorów. Ma na celu po prostu nauczenie kandydata na skoczka jak posługiwać się spadochronem w powietrzu. Instruktorzy towarzysząc mu w locie korygują błędy i czuwają nad jego bezpieczeństwem.
NURKOWANIE
Nurkowanie jest najogólniej mówiąc, przebywaniem pod wodą z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu lub też na zatrzymanym oddechu. Cele nurkowania mogą być różne – od rekreacyjnych, poprzez sportowe, aż po naukowe czy ratunkowe. Formą ekstremalną jest nurkowanie na zatrzymanym oddechu.
Nurkowanie na zatrzymanym oddechu (tzw. freediving) polega na zanurzeniu się nurka na pewną głębokość, bez oddychania pod wodą. Nurek posiada jedynie maskę, fajkę i płetwy (tzw. sprzęt ABC).
Inne rodzaje nurkowania to np. snorkeling, a więc oglądanie podwodnego świata przy pomocy sprzętu ABC, bardzo modne w krajach śródziemnomorskich czy też płetwonurkowanie lub nurkowanie jaskiniowe, polegające na penetracji zalanych korytarzy, sztolni i jaskiń.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia