Kiedy wykonuje się seryjnie prace spawalnicze, przeprowadzanie ich ręcznie mija się z celem. Może zająć to bowiem bardzo dużo czasu, a przy tym nie będą one do końca precyzyjne. Warto oprzeć się wtedy na automatyzacji działań.
Produkcja robotów spawalniczych
Obecnie, na rynku przemysłowym znajduje się wielu producentów i dystrybutorów robotów spawalniczych. Najlepsze produkty powstają wtedy, gdy w ich produkcję angażują się zarówno osoby znające się na nowoczesnej technologii i robotyce, jak i te zajmujące się spawaniem. Wtedy pogląd na ostateczne działanie robotów może być całościowy i jak najlepszy. Ich budowa musi opierać się bowiem na znajomości procesu (i prawidłowości) spawu. Równie ważne jest oprogramowanie maszyn. Współcześni producenci ciągle prześcigają się w ulepszeniach. Robią to między innymi dzięki wytwarzaniu nietypowych, ale funkcjonalnie zbudowanych modeli, a także dzięki rozwojowi technologicznemu robotów (w procesie spawania) oraz w ulepszaniu oprogramowań. Ważne staje się na przykład to, by te ostatnie mogły obsługiwać i synchronizować urządzenia pracujące w jednej strefie.
Elementami zrobotyzowanego procesu spawania są przede wszytskim:
– źródło,
– sterownik
– robot spawalniczy,
– pozycjoner albo slider (zwiększające przestrzeń, w której możliwe jest spawanie)
– sensory.
Roboty spawalnicze – jak je właściwie użytkować
Kiedy stanowisko do spawania zrobotyzowanego jest proste oznacza to, że człowiek nie jest potrzebny jedynie w samym procesie spawania. Jego obecność jest natomiast niezbędna w transporcie spawanych elementów. Aby taki pracownik był bezpieczny, w czasie wykonywania tych czynności spawanie musi być zatrzymywane. Niestety powoduje to niewielkie przestoje w pracy, ale są one niezbędne. Można to jednak w pewien sposób zmodyfikować poprzez wytworzenie dwóch stref spawania dla jednego urządzenia. W jednej części roboczego pola odbywa się proces spawania, w drugiej (oddalonej) pracownik zajmuje się przygotowywaniem elementów do późniejszego spajania. Należy wtedy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza to taka, że wymagane jest wtedy zwiększenie zasięgu robota. Druga dotyczy tego, by zbudować system zabezpieczeń, który ochroni operatora w razie sytuacji awaryjnych. Roboty spawalnicze mogą też pracować w całych zespołach (jest to droższa, ale niezwykle wydajna opcja). Wtedy możliwa jest automatyzacja całego procesu: nie tylko spawania, ale także przygotowywania i odbierania elementów spajanych. Czuwa nad tym odpowiednio zaprogramowany system działania.
Zapraszam po więcej informacji na stronę http://comauonline.pl – roboty spawalnicze.