Interaktywne podłogi to dosyć nowatorskie rozwiązanie, które powoli zaczyna wkraczać nie tylko do centrów handlowych, ale również do szkół oraz przedszkoli. Obecnie na rynku można zakupić dwa rodzaje takich podłóg, a mianowicie podłogi z projektorami wideo, a także podłogi zintegrowane. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje takich podłóg? Która z podłóg sprawdzi się lepiej w centrum handlowym, a która w szkole?
Podłogi z projektorami wideo
Podłogi wykorzystujące projektory wideo są obecnie najpopularniejsze, jednak warto wiedzieć o tym, iż wymagają one połączonego ze sobą działania dwóch najważniejszych elementów, a mianowicie czujnika ruchu (najczęściej jest nim kamera) oraz projektora, które zwykle montowane są na suficie, dzięki czemu są prawie niewidoczne. Jak działa takie urządzenie? Kamera rejestruje ruchy osób, które w danym momencie znajdują się w jej zasięgu i na tej podstawie tworzony jest obraz, który następnie zostaje wyświetlony na podłodze. Decydując się jednak na taką podłogę, należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż sufit powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości (ani za wysoko, ani za nisko) i co najważniejsze musi istnieć możliwość zamontowania do niego sprzętu. Niestety w przypadku niektórych sufitów jest to praktycznie niemożliwe, dlatego też na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę.
Przenośny wyświetlacz
W sytuacji, gdy skorzystanie z sufitu nie jest możliwe, można użyć przenośnego układu, który działa nie w pionie, ale w poziomie. Takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo praktyczne, jednak posiada pewne ograniczenie. Korzystać z niej może wyłącznie jedna osoba, przez co nie można skorzystać z jej pełnej funkcjonalności.
Podłogi zintegrowane
Zintegrowana podłoga interaktywna wszystkie najważniejsze elementy ma wbudowane w swoim wnętrzu, co jest dosyć ciekawym rozwiązaniem. Aby taka podłoga była interaktywna musi przede wszystkim wyczuwać osobę, która się na niej znajduje. Z tego właśnie względu ma ona zazwyczaj wbudowane specjalne czujniki, niewielki radary dopplerowskie lub też kafelki, które reagują na nacisk, dzięki zastosowaniu czujników nacisku interaktywna podłoga jest w stanie zarejestrować nie tylko to, w którym miejscu stanęła dana osoba, ale również jaką częścią ciała.
Spora ingerencja w podłogę
Decydując się na taką zintegrowaną podłogę, należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż konieczna będzie głęboka ingerencja wewnątrz podłogi. Niestety w niektórych przypadkach jest to praktycznie niemożliwe, przez co użycie takiej podłogi nie wchodzi w ogóle w grę. Gdzie można wykorzystać takie interaktywne podłogi? Przede wszystkim w centrach handlowych lub też salach zabaw dla dzieci. Jeśli chodzi natomiast o szkoły oraz przedszkola to oczywiście można w tych miejscach zamontować taką podłogę jednak tylko wtedy, gdy warunki techniczne na to pozwalają. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, a odpowiednie dostosowanie danego pomieszczenia może się okazać w ogóle nieopłacalne jednak zawsze warto spróbować.
Artykuł został napisany na rzecz współpracy z firmą MasterEdukacja