Ocena punktowa tworzona przez BIK pomaga ocenić bankom i SKOK-om, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że my, jako ich klienci, terminowo spłacać będziemy zaciągnięty kredyt. Sprawdź, co musisz wiedzieć o scoringu BIK!
Jak BIK liczy ocenę punktową?
BIK ocenia każdego klienta indywidualnie, przyznając mu punkty za różne obszary aktywności kredytowej. W sumie wartość oceny może maksymalnie wynosić 631 punktów (minimalnie 192). Dodatkowo BIK swoją ocenę prezentuje także w postaci gwiazdek – maksymalnie możemy mieć ich pięć.
Tego nie rób, czyli za co BIK obniża ocenę punktową
Każdy może mieć przejściowe problemy, a chwilowa utrata płynności finansowej to nie od razu upadłość konsumencka. Warto jednak wiedzieć, za co BIK może odjąć nam punkty w swoim scoringu.
BIK nie lubi przede wszystkim opóźnień w płatnościach, a już zwłaszcza opóźnień powtarzających się z dużą częstotliwością. Problematyczne jest także przekraczanie limitu kredytowego oraz – o czym nie wszyscy wiedzą – wysoki poziom wykorzystania tegoż limitu.
Podejrzenia BIK-u wzbudza także wysoka aktywność kredytowa. Co konkretnie przez to rozumiemy? Na przykład sytuację, w której zaciągasz kilka kredytów praktycznie równocześnie.