W powszechnej opinii, skoki spadochronowe to sport dostępny wyłącznie dla osób, które przeszły specjalne szkolenie. Nic bardziej mylnego! Przygodę ze spadochroniarstwem można rozpocząć także bez długich przygotowań. Właśnie temu służą skoki w tandemie.
Wrażenia, których nie można porównać z niczym innym
Swobodne opadanie w przestworzach to marzenie wielu osób. Skok adrenaliny i poczucie absolutnej wolności, które towarzyszy tej niezwykłej dyscyplinie sportów ekstremalnych, to uczucie nie do opisania – tak twierdzi zdecydowana większość osób, które choć raz miały okazję spróbować skoku w przestworza.
W obiegowej opinii przyjęło się twierdzenie, że spadochroniarstwo to rozrywka zarezerwowana wyłącznie dla wybrańców. Czy rzeczywiście żelazna kondycja, idealny stan zdrowia i długie godziny treningu teoretycznego oraz praktycznego (w warunkach naziemnych) to warunki niezbędne do spełnienia? I tak i nie – jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś pośrodku.
Spadochroniarstwo jest sportem, którym może się zająć także zupełny amator. Właśnie dla takich osób przewidziane są skoki tandemowe.
Skoki w tandemie – co to takiego?
Pod pojęciem skoków w tandemie należy rozumieć skok realizowany w parze z pilotem. Obie osoby połączone są za pomocą specjalnej uprzęży, a za całą obsługę lotu odpowiada wyłącznie pilot. Rola drugiej osoby sprowadza się tu zatem wyłącznie do funkcji „pasażera”.
Można zatem powiedzieć, że decydując się na skok w tandemie, całkowicie zdajemy się na wiedzę i zdolności pilota. Czy powinno to rodzić niepokój? Absolutnie nie. Warto wiedzieć, że pilotem w skokach tandemowych może być wyłącznie doświadczony skoczek, który posiada stosowne przygotowanie i wszystkie niezbędne uprawnienia. Na wysokości 3000 lub 4000 metrów nie może być mowy o jakichkolwiek błędach i pomyłkach.
Podczas swobodnego spadania, skoczkowie lecą ku ziemi z prędkością dochodzącą do 200 km/h. W momencie, gdy osiągnięty zostanie odpowiedni pułap, następuje otwarcie spadochronu.
Dla kogo?
Ze skoków w tandemie mogą skorzystać wszystkie osoby, bez względu na wiek. Oczywiście młodzi skoczkowie (poniżej 18 roku życia) będą do tego potrzebowali zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Samo przygotowanie do skoku trwa około 10 – 15 minut i składa się z krótkiego instruktarzu, realizowanego jeszcze na ziemi.
Nie są tu potrzebne żadne specjalne umiejętności i fachowa wiedza. Jeżeli zdecydujesz się na skok, Twoje zadanie ograniczy się jedynie do czerpania przyjemności z lotu, bo przecież o to chodzi w tym sporcie.
Tekst przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia