Do czego służą obróbki blacharskie? Czy są one niezbędne w budownictwie? Czy można z nich zrezygnować bez żadnego niebezpieczeństwa?
Na początek kilka słów o blacharzu
Blacharstwo jest działem technologii przemysłowej bądź działem rzemiosła, który obejmuje zarówno wytwarzanie od podstaw, jak i naprawę przedmiotów wykonanych z cienkich blach metalowych oraz krycie dachów blachą. Blacharz tworzy przedmioty między innymi przez przez cięcie, tłoczenie oraz zgrzewanie.
Ze względu na rozpowszechnienie się samochodów; każdy z nas już swój pojazd ma, współcześnie blacharstwo kojarzy się głównie z blacharstwem pojazdowym. Uwzględnia ono naprawę szeroko pojętej uszkodzonej między innymi w wypadkach karoserii samochodowej. Ogólnie rozróżnia się blacharstwo: przemysłowe (to znaczy właśnie karoserie samochodów, części samolotów, aparatury chemicznej oraz elektrycznej), użytkowe (blacharz tworzy wtedy wiadra, wanny, puszki do konserw i tym podobne) oraz budowlane (czyli dachy, rynny oraz wywietrzniki).
O obróbkach blacharskich
Obróbki blacharskie wykonuje się przede wszystkim przy okazji dachów. To one sprawiają, że cały system dachowy jest szczelny, nie przepuszcza ani wody, ani powietrza. Dzięki temu w domu jest cieplej i nie ma niebezpieczeństwa zalania podczas deszczy. Jeśli wykona się to tylko w sposób profesjonalny, doświadczony oraz właściwy. Jeśli tak, to oprócz spełniania swoich funkcji, sprawi także, że cały dach będzie wyglądał bardzo estetycznie.
Zarówno wymiary, jak i wygląd czy kształt obróbek zależy od kształtu dachu. Z tego powodu blacharz jest w ścisłej współpracy z wykonawcą systemu dachowego. Dzięki temu wszystkie podjęte decyzje na pewno będą poprawne i z korzyścią dla właściciela domu.
Jakie są obróbki blacharskie?
Do tych najbardziej standardowych należą: rynny koszowe, pasy nadrynnowe i podrynnowe, kalenice proste, stożkowe oraz baryłkowe, obróbki przyścienne, bariery śniegowe, a także wiatrownice górne i boczne.
Wiele firm oferuje także swoje usługi w zakresie obróbek nietypowych oraz obróbek przemysłowych, które są przeznaczone do budynków wielkokubaturowych.
Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal