Decydując się na złomowanie samochodu, musimy być świadomi, że wiąże się to z kilkoma formalnościami. W wielu przypadkach konieczne okaże się wypowiedzenie OC po złomowaniu – czy w ten sposób uda nam się odzyskać chociaż część pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej?
Czym jest wypowiedzenie OC po złomowaniu?
Złomowanie samochodu to naturalny proces, który czeka prędzej czy później każdy pojazd. Złomowanie jest koniecznością, kiedy po kolizji samochodu jego naprawa przewyższa wartość. Wielu właścicieli samochodów również decyduje się na złomowanie, kiedy naprawa wieloletniego samochodu staje się zbyt uciążliwa i kosztowna. Co w takiej sytuacji z ważną polisą OC? Czy możliwe jest wypowiedzenie OC po złomowaniu i odzyskanie pieniędzy? Tak! Ale należy spełnić pewne warunki. Aby zezłomować samochód konieczne jest wybranie się do licencjonowanej stacji demontażu z dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu, tablicami rejestracyjnymi. Stacja demontażu wystawi odpowiedni dokument z przyjęcia samochodu, anuluje pozostałe dokumenty i tablice rejestracyjne. Niezwykle ważne jest, aby samochód złomować w legalnych punktach demontażu. Tylko w ten sposób uzyskamy niezbędne dokumenty potrzebne do tego, aby odzyskać pieniądze z ubezpieczenia OC.
Czy wypowiedzenie OC po złomowaniu zagwarantuje nam zwrot pieniędzy?
Aby możliwe było wypowiedzenie OC po złomowaniu konieczny jest komplet dokumentów. Podstawą jest tu dokument ze stacji demontażu, potwierdzający legalne złomowanie pojazdu. Konieczne jest potwierdzenie wyrejestrowania samochodu. Z tymi dokumentami wybieramy się do ubezpieczyciela. Na podstawie czasu, jaki został do końca polisy, oblicza on wysokość wyrównania, które należy zwrócić właścicielowi samochodu.