Zakwaszenie organizmu jest dziś czymś niezwykle częstym, co zdarza się praktycznie większości dorosłych osób w Polsce. Wynika z jednej strony ze stresu, z drugiej zaś z niechęci do aktywności fizycznej oraz zdecydowanie nieprawidłowej diety. Wszystkie te elementy mogą w sumie dawać sporo problemów, jeśli nie zajmiemy się nimi w odpowiednim czasie.
Aktywność fizyczna jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Pozwala na regularne uwalnianie z organizmu nadmiaru stresu, ale daje również szansę na lepsze samopoczucie, poprawienie kondycji organizmu, polepszenie formy i wydolności. Niestety, przy zakwaszeniu organizmu czasami trudno jest się do niej zabrać…
Zakwaszenie organizmu – czym jest?
O zakwaszeniu organizmu mowa wówczas, gdy pH w naszym organizmie jest bardziej kwasowe niż zasadowe. Zazwyczaj powinno utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową, jednakże przy wspomnianych wyżej czynnikach jest to po prostu niemożliwe, a to z kolei prowadzi do dość niezdrowej sytuacji. Zakwaszenie będzie działało bowiem na niekorzyść naszego ciała, powodując m.in. problemy z próchnicą oraz zębami, bóle stawów, częstą zapadalność na infekcje, bóle głowy, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, pogorszenie stanu skóry czy po prostu dolegliwości pokarmowe oraz poczucie rozdrażnienia. Oczywiście, da się temu zapobiegać poprzez zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz zaangażowanie w różne aktywności.
Jak działa aktywność fizyczna na zakwaszenie?
Aktywność fizyczna jest jednym z tych czynników, które zapobiegają wzrostowi poziomu zakwaszenia w organizmie. Dzieje się tak przede wszystkim poprzez osiąganie równowagi psychicznej, szczególnie istotnej dla osób, które dużo się stresują. Co więcej, aktywność fizyczna jest również jednym z aspektów działających pozytywnie, bo gwarantujących większe dotlenienie organizmu. To sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci, a również komórki ciała są w lepszym stanie i łatwiej się regenerują. Dzięki temu znikają wszystkie nieprzyjemne dolegliwości.
Jak zacząć aktywność przy zakwaszeniu?
Przede wszystkim – powoli. Zakwaszenie zdecydowanie nie zachęca do aktywności, go na zasadzie błędnego koła ogranicza ilość tlenu dostarczanego do komórek, co przekłada się również na gorsze samopoczucie. Możemy czuć się zmęczeni, dlatego często trudno jest nam zacząć ćwiczyć. Z pomocą przyjść może odpowiednia dieta oraz nawodnienie organizmu, które pozwolą nieco uwolnić się od toksyn i zacząć regularnie ćwiczyć. A potem pozostaje nam tylko wierność danej aktywności oraz rozwijanie jej w sposób dostosowany do kondycji organizmu.
langsteiner.eu