Każdy z nas zna to uczucie, kiedy trzeba podnieść się z ciepłego łóżka i np. zgasić światło. Nierzadko dochodzi wtedy wręcz do małych kłótni, które w najlepszym wypadku kończą się losowaniem. Zdecydowanie wygodniej byłoby móc zrobić to z pomocą pilota czy, jeszcze lepiej, naszego telefonu. Współczesna technologia wychodzi tutaj naprzeciw a włącznik zdalnie sterowany dawno przestał być luksusem zarezerwowanym dla wielkich willi czy pięciogwiazdkowych hoteli.
Włącznik sterowany smartfonem
Urządzenia zdalnego sterowania stają się coraz bardziej popularne także w obszarze domowych instalacji elektrycznych a ich powszechna dostępność sprawia, że coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie – czy na etapie projektu i planowania instalacji w nowo-powstającym domu czy też podczas remontu. Współczesne telefony dawno już przestały służyć nam w końcu tylko do dzwonienia a z ich pomocą sprawdzimy rozkład jazdy komunikacji miejskiej, zlecimy przelew w banku, wyślemy i odczytamy maila czy wyszukamy interesujące nas informacje w zasobach Internetu. Co więcej, możemy zrelaksować się przy dopracowanych wizualnie, zaawansowanych grach. To wszystko sugeruje, że mamy do czynienia z urządzeniem o potężnych możliwościach, dla którego sterowanie oświetleniem nie powinno być niczym skomplikowanym – i tak w istocie jest a włącznik sterowany smartfonem coraz częściej zastępuje klasyczne rozwiązania.
Powszechna komputeryzacja i automatyzacja
Urządzenia zdalnego sterowania wykorzystywane w instalacjach mieszkaniowych to jeden z przejawów ogólnego trendu, dążącego do coraz większej automatyzacji poszczególnych aspektów naszego życia – coraz więcej procesów zarządzanych jest obecnie przez specjalistyczne oprogramowanie i systemy komputerowe, takie jak choćby BMS (Building Management System), czyli systemy Inteligentnego Budynku, których zadaniem jest sterowanie i zarządzanie instalacją wentylacji i klimatyzacji (tzw. HVAC – Heating, Ventilation and Air Conditioning), bieżącym zużyciem energii elektrycznej – poprzez jego monitoring w poszczególnych punktach pomiarowych i generowanie stosownych raportów – czy np. instalacją oświetlenia. Również włącznik zdalnie sterowany zainstalowany w naszym domu może działać pod kontrolą nadrzędnego systemu – choćby KNX (dawniej E-BUS) czy LCN (Local Control Network). Umożliwi nam to choćby stworzenie odpowiednich scen świetlnych i dopasowanie oświetlenia do naszego nastroju czy pory a przede wszystkim – zdalne sterowanie całym układem. Bez losowania i bez kłótni.