Obecnie, drewno wykorzystywane jest w bardzo wielu obszarach życia. Między innymi, wykorzystuje się je do produkcji mebli, czy też ich wykańczania. Jeśli chodzi o tego typu wykorzystanie drewna to niezwykle popularne stały się ostatnimi czasy forniry.
Czym są forniry?
Generalnie, mówiąc o fornirach mamy na myśli większość materiałów, które służą nam do obklejania mebli czy też drzwi. Okazuje się bowiem, że okleina, czy obłóg to rodzaje fornirów.
Forniry są więc specyficznymi płatami drewna. Ich specyficzność polega na tym, że są niezwykle cienkie, gdyż ich grubość nie przekracza zwykle 0.5 mm. Dlatego właśnie materiał ten tak świetnie nadaje się do oklejania mebli.
Jak powstaje fornir?
Oczywiście, fornir zawsze powstaje z drzewa. Tym nie mniej, nie każde drzewo nadaje się do tego, aby z jego drewna stworzyć forniry. Nadają się do tego tylko i wyłącznie duże drzewa o bardzo długich średnicach.
Jeśli chodzi o przebieg procesu tworzenia fornirów to różni się on w zależności od rodzaju forniru. Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje fornir naturalny, jednak od pewnego czasu powoli wypiera go fornir modyfikowany.
Fornir naturalny
Oczywiście, niektórzy ludzie nie lubią, gdy to co kupują jest sztuczne. Jeśli chodzi o forniry modyfikowane, to bez wątpienia można powiedzieć iż są sztuczne. Dlatego też, niektórzy nie kupują w ogóle fornirów modyfikowanych.
W fornirach naturalnych ludzie najczęściej doceniają to, iż nie zostały one poddane zbyt wielu obróbkom. Oznacza to, iż drewno jest naturalne. Z drugiej strony, dla wielu osób ta właśnie naturalność jest wadą. Jeśli bowiem forniry nie są modyfikowane to zwykle posiadają niesymetryczne i przede wszystkim niepowtarzalne wzory. Wielu ludziom to nie odpowiada, jednakże są również i tacy, dla których jest to zaleta.
Fornir modyfikowany
Oczywiście, jak w przypadku wszystkich rzeczy modyfikowanych, również forniry modyfikowane mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Generalnie dla wielu ludzi zaletą jest ich jest powtarzający się wzorzec, jednak wadą jest niewątpliwie brak naturalności.
Artykuł pisany we współpracy z firmą forniry – Atpol