Główną rolą żywopłotu jest ochrona przed promieniami słonecznymi, wiatrem oraz hałasem. Jest to więc element dekoracji, który oprócz walorów estetycznych pełni dużo praktycznych funkcji.
Żywopłot z iglaków
Przed posadzeniem żywopłotu należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Podstawowym z nich jest to, czy rośliny, które będą go tworzyć, mają być liściaste czy iglaste? Decydując się na iglaki, do dyspozycji mamy najczęściej wybierane rośliny:
- Świerk, którego głównym atutem jest szybki wzrost oraz osiąganie dużych wysokości. Dlatego cieszy się ogromną popularnością. Podzielić go możemy na dwa gatunki. Pierwszym z nich to świerk pospolity, który tworzy gęste żywopłoty formowane. Jego wadą jest częsta pielęgnacja, ze względu na szybki wzrost. Drugą odmiana jest świerk serbski, którego wysokość wynosi 15 metrów.
- Żywotnik jego główną zaletą jest przystępna ceną oraz wyjątkowy odcień. Jest najbardziej uniwersalną rośliną iglastą, ponieważ może posiadać formę żywopłotu formowanego jak i nieformowanego.
- Jałowiec posiada kłujące igły. Podobnie jak świerk jest w dużym stopniu narażony na atak szkodników. Najpopularniejszymi gatunkami są jałowiec pospolity oraz chiński.
- Cis, który stanowi dekorację ogrodu przez cały rok. Jego główną zaletą jest możliwość żywopłotów o różnych kształtach.
A co dla tych, którzy nie chcą żywopłotu?
Dla osób, które nie chcą założyć żywopłotu, na rynku dostępne są różnego rodzaju baldachimy ogrodowe chroniące przed promieniami słonecznymi oraz wiatrem.