Domy energooszczędne za niedługi czas staną się standardem w budownictwie. Już zyskują na popularności, szczególnie wśród budujących się młodych ludzi zainteresowanych ochroną środowiska. Dom energooszczędny to coś, nad czym każdy mają w bliskiej perspektywie budowę domu powinien się zastanowić, rozważyć wszystkie wady i zalety.
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny nazywany inaczej niskooszczędnym to budynek, który wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego budownictwa. Aby dom mógł być uznany za energooszczędny, należy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, obniżyć poniżej poziomu 70 kWh/m2rok. Jest to oczywiście górna granica. Dom energooszczędny planuje się w zasadzie w przedziale 30-70 kWh/m2rok. Istnieją nawet domy zero oszczędne.
Tanie domy energooszczędne to dla niektórych wymysły i nadal u wielu osób pokutuje przekonanie, że na taki dom pozwolić mogą sobie jedynie ludzie bogaci, dobrze sytuowani, podczas gdy domy niskoenergooszczędne kosztują tylko 3-5% więcej od standardowych i różnica ta z roku na rok maleje, warto więc wziąć to pod uwagę zaczynając budowę domu.
Domy energooszczędne – wady i zalety
Wady tanich domów energooszczędnych:
- nieco większy koszt budowy domu na samym początku niż ma to miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego,
- określona estetyka domu, która nie wszystkim przypadnie do gustu,
- kosztowny projekt, który musi być wykonany przez profesjonalistów.
Zalety tanich domów energooszczędnych:
- inwestycja długofalowa, która się zwróci,
- niskie koszty ogrzewania i samej eksploatacji budynku,
- większa wartość rynkowa (jeśli w przyszłości chcielibyśmy sprzedać dom),
- nowoczesny styl budownictwa (który jednak może być również rozpatrywany jako wada).
Dlaczego warto zdecydować się na dom energooszczędny?
Chociaż tanie domy energooszczędne na początkowych etapach wcale nie są takie tanie, to nadal można je w zasadzie nazwać tanimi domami energooszczędnymi, albowiem w długofalowej perspektywie koszty ze zwrócą się, a dom będzie zużywał o wiele mniej energii niż wtedy, gdybyśmy zdecydowali się na budownictwo tradycyjne. Niskie koszty użytkowania również mają przełożenie na wzrost komfortu korzystania z takiego domu. Dzięki temu, że domy takie są szczelne i ciepłe, mieszkańcy mają zapewniony wysoki komfort cieplny, który w czasie miesięcy zimowych jest na wagę złota.
Dom niskoenergooszczędny jest inwestycją na lata, która również sprawia, że podejmowana przez nas decyzja jest ekologiczna, budownictwo takie nie narusza środowiska naturalnego, co dzisiaj jest bardzo istotne.