Wielu rodaków pracuje u naszych zachodnich sąsiadów. Wyższe pensje, zupełnie inna kultura pracy jak i jej warunki sprawiają, iż rodacy mieszkający przy zachodniej granicy wolą zdecydowanie pracę u sąsiada. Sporą różnicę widać także w kwestiach podatkowych.
Jakie stawki podatkowe?
Warto wspomnieć, iż kwota wolna od podatku w roku podatkowym 2018 wynosi 9000 euro – w naszym kraju natomiast wynosi ona 3091 złotych. Podstawą rozliczenia jest karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), wydawana pracownikowi przez pracodawcę (tak jak u nas deklaracje PIT 11).
Bardzo ważna rzecz – przychody osiągane i rozliczane w Niemczech muszą być jednak uwzględnione w deklaracjach składanych w polskich urzędach skarbowych – pozwala to na unikanie podwójnego opodatkowania.
Niemiecka administracja podatkowa
Niemiecka administracja podatkowa działa dużo sprawniej, niż u nas. O ile na pewne rzeczy by w naszych urzędach przymknięto oko, tam nie ma takiej możliwości. Co istotne – niemiecki system podatkowy zawiera sporo ulg dla podatników, w których bardzo trudno się odnaleźć. Występując więc o zwrot podatku z Niemiec skorzystać z pomocy specjalistów w tej materii, którzy wskażą, z jakich zniżek możemy skorzystać.
Niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) może wezwać podatnika do złożenia zeznania podatkowego nawet w sytuacji, gdy w danym roku nie osiągnął on żadnego przychodu na terenie Niemiec. Dotyczy to zwłaszcza osób, które składały deklaracje podatkowe po 2014 roku. W przypadku niezłożenia deklaracji w wyznaczonym terminie, urząd skarbowy nalicza kary, w wysokości 150 euro za każdy miesiąc, w którym deklaracja nie została złożona.