Podjęcie zatrudnienia za granicą zazwyczaj poprzedzone jest długimi tygodniami przemyśleć i analizowaniu, czy takie rozwiązanie faktycznie będzie dla nas opłacalne. Dzisiaj Polacy decydują się na emigrację zarobkową nie tylko z powodu samych zarobków, ale również możliwości zdobycia nowego doświadczenia. Jak wygląda to w praktyce?
Dlaczego emigrujemy dla pracy?
Do niedawna panowała mylna opinia, że większość pracowników wyjeżdżających za naszą zachodnią granicę to pracownicy sezonowi. Dzisiaj wiemy, że duże firmy i korporacje chętnie przyjmują specjalistów zza granicy – dotyczy to przede wszystkim branży automotiv. Głównym atutem zatrudnienia za granicą są zarobki, jednak sami zainteresowani mówią wiele o możliwości nauki oraz uczestniczenia w licznych kursach i szkoleniach.
Wyzwania stojące przed Polakiem zatrudnionym w Niemczech
Podstawowym zagadnieniem związanym z emigracją do Niemiec jest oczywiście język. Wielu z nas nigdy wcześniej nie miało styczności z językiem niemieckim, na szczęście pracodawcy bardzo często wysyłają swoich pracowników na przyspieszony kurs językowy, który pozwala w podstawowym stopniu na opanowanie języka.
Drugim ważnym zagadnieniem są kwestie prawne i podatkowe. Rozliczenie podatku z Niemiec jest obowiązkowe dla każdego obcokrajowca zatrudnionego legalnie. Na szczęście dzisiaj prawo podatkowe jest bardzo uproszczone, przez co nie będzie większego problemu z rozliczeniem się z niemieckim fiskusem. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego.
Decydując się na wyjazd do Niemiec koniecznie pamiętajmy o odpowiednim ubezpieczeniu zdrowotnym. Konieczne okaże się wykupienie prywatnego pakietu, który pozwoli nam na korzystanie z usług lekarskich kiedy tylko przyjdzie na to konieczność.