Basen w naszym ogrodzie. Do niedawna utożsamiany był z luksusem, dzisiaj coraz bardziej popularny wśród Kowalskich również. Okazuje się bowiem że nawet niewielki basen w ogrodzie może być powodem relaksu oraz gwarancją spokoju i intymności. W jaki sposób zabrać się do planowania i budowy basenu? Potraktujcie ten artykuł jako dobry poradnik. A za nim do niego przejdziecie koniecznie sprawdźcie ofertę firmy https://www.folkpool.pl/, która na swojej stronie dysponuje szeroką ofertą akcesoriów przeznaczonych do basenów, utrzymania ich odpowiedniej czystości i jakości https://www.folkpool.pl/pl/firma/odkurzacze-i-akcesoria-do-czyszczenia-basenu,709.htm.
Wbrew pozorom, realizacja basenu w naszym ogrodzie wcale nie musi kosztować krocie. Co więcej, planując basen o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie musimy nawet posiadać pozwolenia na budowę. Pamiętajmy tylko, aby projekt naszego basenu zgłosić właściwemu organowi administracji, wraz z informacją o terminie realizacji, rodzaju prac i przybliżonej dacie zakończenia budowy. Ważne również, by także załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i projekt budowlany. Po upływie miesiąca powinniśmy dostać pozwolenie na budowę, które jest ważne przez kolejne 2 lata.
Jeżeli natomiast okaże się, że powierzchnia naszego basenu ma więcej jak 30m2, koniecznie musimy zdobyć pozwolenie na jego budowę. Do naszego wniosku dołączamy identyczne dokumenty, dodatkowo wręczając 4 egzemplarze projektu basenu, który został przygotowany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
LOKALIZACJA
Stanowi kluczowych czynników, który należy uwzględnić podczas budowy, np. aby miejsce było naturalnie nasłonecznione. Dobrze jest też zaplanować basen w miejscu, gdzie nie ma zbyt wielu drzew bądź krzaków. Koniecznie przez rozpoczęciem budowy sprawdźmy stan gruntu, a także postarajmy się określić poziom wód gruntowych. Takie badania dobrze jest zlecić specjalistycznej firmie geologicznej. Przed rozpoczęciem inwestycji, pamiętajmy, aby sprawdzić także, aby w miejsce budowy a w szczególności grunt, w który będziemy się wkopywać nie posiadał zbyt wielu korzeni, a przede wszystkim, aby nie przebiegały w tym miejscu linie elektryczne.
ROZMIAR I KSZTAŁT
Pamiętajmy, że podczas kalkulacji i podsumowania kosztów naszej inwestycji, zdecydowanie się na basen o większych wymiarach automatycznie przeniesie się na cenę naszego basenu. Niski komfort może również spowodować bardzo nieregularny kształt, który z kolei może nam utrudniać pływanie, oraz przykrycie, dlatego najlepiej sprawdza się klasyczny prostokąt. Przeważnie głębokość basenów w Polsce wynosi 1,5 m, natomiast, jeśli zależy nam na skakaniu do wody, wielkość ta powinna być większa. Dodatkowo pamiętajmy, ze nasz basen może być wkopany w siemię bądź stać na twardym podłożu. Nie ma to większego znaczenia, o ile nie nastąpi podniesienie wód gruntowych. Wtedy korzystniejsza będzie opcja pierwsza.
JAKĄ WYBRAĆ TECHNOLOGIĘ?
Konstrukcja basenu może być różna, natomiast decyzję o kształcie basenu powinniśmy podjąć już na samym początku, jeszcze na etapie projektowania i planowania prac. Do wyboru mamy:
- Drewnianą konstrukcję szkieletową pokrytą impregnatem
- Szkielet wykonany z blachy aluminiowej łączony za pomocą śrub. Może to być również blacha talowa.
- Szkielet wykonany z żywicy poliestrowej bądź polipropylenu.
- Konstrukcje, która jest wykonana z murowanej cegły.
Nie bagatel izmy założeń projektanta i skupmy się na wykonaniu odpowiednio mocnego zbrojenia, które umożliwi nam równomierne rozłożenie obciążeń i przyjęcie pewnej ilości sił od basenu. Pamiętajmy, że bez względu na zastosowana technologię koniecznie musimy wnętrze basenu wyścielić folią basenową, a samo dno zalać betonem. Zbrojenie musi być odpowiednio oczyszczone ze smarów, rdzy bądź farby olejnej tak, aby wykonać odpowiednią współpracę betonu ze skałą. Podczas wykończenia wnętrza basenu należy sięgnąć po materiały oporne na uszkodzenia mechaniczne, oraz działanie środków chemicznych i promieni słonecznych. Mogą to być np. płytki ceramiczne lub klasyczna folia basenowa, a nawet wykładzina PCV zbrojna siatką poliestrową.