Bruksizm to jedno z tych schorzeń, których samodzielnie wykrycie jest niezwykle utrudnione, ponieważ jej objawy mają miejsce w nocy. gdy śpimy. Co to jest za choroba i jak możemy jej przeciwdziałać? Co ją powoduje?
Bruksizm – co to za choroba?
Inaczej mówiąc, jest to niekontrolowane zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki w trakcie snu. Pochodzenie bruksizmu nie jest jasne, jednak wyróżnia się kilka podstawowych czynników, przy których może ta choroba występować. Są to przede wszystkim:
* wady zgryzu, zarówno naturalne, jak i spowodowane nieprawidłowym wypełnieniem ubytków w zębach lub źle dobraną protezą,
* wady stawów skroniowo-żuchwowych, przez które napięcie mięśni w tej części twarzy jest większe niż zwykle,
* nadmierny stres lub wrażliwość na sytuacje stresowe,
* duże napięcie.
Mówi się, iż nawet 20% osób cierpiących na bruksizm nigdy nie trafia do lekarza ze swoją przypadłością. Można również stwierdzić, iż wraz ze wzrostem tempa życia i wiążącym się z tym stresem, liczba osób dotkniętych bruksizmem będzie rosnąć.
Objawy bruksizmu
Jednym z pierwszych objawów bruksizmu są zmiany w obrębie jamy ustnej. Wśród nich najszybciej dentysta może zauważyć nienaturalnie starte zęby oraz obrzęk śluzówki jamy ustnej po wewnętrznej stronie policzków. Nieleczony bruksizm może powodować rozchwianie zębów, odsłonięcie ich szyjek, a nawet wypadanie. Może również dochodzić do paradontozy oraz zakażeń, w tym też częstych krwawień podczas mycia zębów. Co ważne, bruksizm nie powoduje jedynie bólów twarzy. Napięte żwacze rozrastają się, co sprawia, iż twarz osoby dotkniętej bruksizmem zmienia kształt na nieco bardziej kwadratowy. Ból jest odczuwany wówczas także w okolicach skroni. Ponadto, bruksizm daje inne objawy, mogą to być np. ogólne bóle głowy, ale również kręgosłupa, barków, rąk czy oczodołów. Często zaciskanie szczęki powoduje także długotrwały szum w uszach, który nie opuszcza chorego przez cały dzień.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/dr-brux-bite-os-ona-przed-zgrzytaniem-zebow-do-u-ytku-nocnego-zielona-p4838
Jak leczyć?
Istnieje kilka sposobów na leczenie bruksizmu. Jednym z nich, który przede wszystkich chroni zęby przed postępującym kruszeniem, jest zastosowanie specjalnych nakładek (takich jak proponuje Dr. Brux Bite), które wspierają spokojny sen i osłabiają napięcie mięśni żuchwy. W niektórych przypadkach sugeruje się wstrzyknięcie botoksu, który osłabia siłę tychże mięśni na dłużej. Jeśli powodem bruksizmu jest nieprawidłowy zgryz, to sposobem na pełne wyleczenie jest jego naprawa, np. poprzez aparat ortodontyczny. Ponadto, chory powinien spróbować zmienić tryb życia na mniej stresujący lub gdy to jest niemożliwe – wypróbować techniki relaksacyjne.