Kanały wentylacyjne to przewody połączone ze sobą, w celu uzyskania przepływu powietrza w pomieszczeniach. Ich sprawność oraz szczelność gwarantuje nie tylko dostateczną wentylację budynku, ale także utrzymanie ciepła podczas ogrzewania. W obecnych czasach łatwo zadbać, aby kanały wentylacyjne spełniały swoje funkcje prawidłowo.
Popełniane błędy i ich konsekwencje
Wiele niedociągnięć w trakcie projektowania instalacji, może przesadzić o kłopotach związanych ze szczelnością. Niestety, badania sprawności przewodów, do których służy tester sprawności kanałów wentylacyjnych, wykonywany jest za późno. Zwykle testy robione są po zakończeniu prac, co uniemożliwia lub utrudnia wprowadzenie poprawek.
Jeżeli w pomieszczeniu nie możemy utrzymać wyznaczonej temperatury, to znaczy, że ciepło ucieka. Może to świadczyć o nieszczelności przewodów wentylacyjnych. Zmniejsza to wydajność systemu grzewczego, na skutek czego koszty ogrzewania rosną. Wentylacja nie działa tak jak powinna, co może prowadzić do nieprzyjemnych skutków.
Jak dowiedzieć się więcej o instalacji?
Aby dowiedzieć się dlaczego wentylacja w pomieszczeniach nie działa prawidłowo, trzeba będzie wykonać test szczelności przewodów. Posłuży do tego tester szczelności kanałów wentylacyjnych. Pomiary wykonywane są za pomocą specjalnego urządzenia. Na rynku dostępne są różne modele i rodzaje testerów.
Takimi maszynami do pomiarów dysponują firmy, zajmujące się badaniami zawodowo. Warto zgłosić się do przedstawicieli, aby zasięgnąć pomocy. Badanie to polega na określeniu ilościowej straty powietrza. Dzięki nowoczesnemu oprzyrządowaniu, możliwe jest wykonanie badania zgodnie z nowymi normami. Według nowego przepisu, konieczne jest badanie kanałów na nadciśnienie i podciśnienie. Nowoczesny tester szczelności kanałów wentylacyjnych jest bardzo wydajny, co skraca czas pracy.
Normy i przepisy
Normy, co do szczelności kanałów wentylacyjnych wyszczególnione są w prawie budowlanym. Szczelność kanałów podzielona jest na klasy, a w Polsce stosowało się przewody klasy B, czyli o minimalnych standardach.
Wraz z wejściem w życie norm Unii Europejskiej, zaczynamy wprowadzać przewody klasy D. Klasa D to norma, określającą wyższe wymagania, co do szczelności i higieny przewodów wentylacyjnych. Obecnie, w nowych projektach, bazuje się właśnie na instalacji klasy D i często wykonuje się badania testerem szczelności kanałów wentylacyjnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.