Rozrzucone narzędzia ogrodnicze, przewrócone wiadra, konewki, niepotrzebne doniczki i skrzynki, worki z nawozami, do których zaglądają ciekawskie psy i dzieci – widok tak częsty, że niemal powszechny. A przecież jest łatwy sposób na organizowanie i porządkowanie przestrzeni ogrodowej – domki narzędziowe drewniane nie tylko ukryją bałagan, ale dodatkowo ozdobią każdy ogród.
Jaki domek do ogrodu jest najlepszy?
Przed zakupem domku warto postawić sobie pytanie o cel posiadania takiej budowli – jest to istotne głównie z powodu decyzji o wielkości przyszłego domku na narzędzia. Jeśli w domu jest piwnica i garaż, to domek narzędziowy może być mały, taki na podręczne sezonowe narzędzia – latem do ogrodu, zimą do odśnieżania.Gdy właściciele ogrodu nie dysponują innymi pomieszczeniami na narzędzia, warto przemyśleć zakup domku o większej powierzchni. Każdą altankę w ogrodzie stawia się bez zezwoleń a jej odległość od granicy sąsiada powinna być proporcjonalna do wysokości.
Na rynku dostępne są gotowe domki narzędziowe z metalu, plastiku i drewna. Plastik daje spore możliwości aranżacyjne, jest tani, ale nieprzyjazny środowisku. Metal ulega łatwo zmianom spowodowanym warunkami atmosferycznymi – nagrzewa się nadmiernie, szybko koroduje. Drewno, dobrze zabezpieczone i systematycznie konserwowane, przetrwa lata a domki narzędziowe drewniane zdecydowanie najlepiej wyglądają w otoczeniu zieleni i kwiatów w ogrodzie.
Narzędziownia i nie tylko
Przechowywanie narzędzi i sprzętów ogrodniczych, to podstawowa funkcja domku w ogrodzie. Oprócz tego właściciele ogrodu mogą tu bezpiecznie, z dala od dzieci i zwierząt, przechowywać środki służące do nawożenia czy ochrony roślin.
Na specjalnych regałach, zabezpieczonych przed działaniem mrozu, można przechowywać przetwory własnej produkcji wykonane latem z warzyw i owoców zebranych w ogrodzie.
W domku zmieszczą się na pewno chowane przed deszczem fotele i leżaki ogrodowe czy poduszki lub koce używane przez domowników podczas wypoczynku na powietrzu.
Drewutnia a może warsztat?
Dobudowanie zadaszonej przybudówki, to możliwość uzyskania nowej przestrzeni do sezonowania drewna kominkowego. W większych domkach narzędziowych warto pomyśleć o wydzieleniu miejsca na urządzenie mini warsztatu – stanowiska wykorzystywanego do drobnych prac naprawczych, stolarskich i tym podobnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw