Rydze, a właściwie mleczaje rydze cenione są za swoje walory smakowe. Niektórzy uważają je za najsmaczniejsze ze wszystkich grzybów.
Wartości odżywcze rydzów
Generalnie większość grzybów nie ma dużych wartości odżywczych, zawierają śladowe ilości witamin, minerałów oraz białka. Za to można jeść je bezkarnie, bo są małokaloryczne. 100 g rydza to zaledwie 40 kcal. Oczywiście do tego musimy doliczyć kalorie dodanych składników. Mleczaje rydza zawierają duże ilości witaminy A, czyli beta-karotenu. To właśnie jej zawdzięcza swój piękny pomarańczowy kolor. Beta-karoten jest przeciwutleniaczem o właściwościach antynowotworowych, obniża także poziom cholesterolu w organizmie zapobiegając miażdżycy. Poza witaminą A, rydze zawierają także witaminę B1, B2, C, PP oraz w niewielkich ilościach żelazo, jod, potas, wapń oraz białko egzogenne, którego organizm ludzki nie produkuje i musi czerpać go z pożywienia.
Jak przyrządzać rydze?
Zawsze trzeba przyrządzać je jak najszybciej po przyniesieniu do domu, nie nadają się do dłuższego przechowywania w stanie surowym. Rydze można zbierać od sierpnia do listopada i wtedy najlepsze są usmażone na samym maśle. Pozostałe rydze trzeba przetworzyć.
Łatwe do przygotowania są rydze marynowane w zalewie octowej. Grzyby należy wcześniej oczyścić, potem przez 10 minut gotować, osuszyć. Następnie należy przełożyć je do wypasteryzowanych słoików, zalać gorącą zalewą octową (przepis można znaleźć na licznych blogach kulinarnych w internecie). Rydze marynowane pasteryzuje się od 15 do 20 minut. Do czego można wykorzystać marynowane rydze?
Można stosować je jako dodatek do wędlin i mięs, sałatek, przystawek, do obiadu. Najlepiej smakują same, prosto ze słoika.
Alternatywą dla rydzów marynowanych są rydze kiszone. Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania żywności (tylko na terenie Europy Środkowo-Wschodniej). Kisimy ogórki, kapustę, buraki. Można zakisić także rydze. Używamy do tego tylko kapeluszy, które wcześniej należy oczyścić i gotować 2 minuty. Potem należy układać je warstwami na przemian z cebulą i przyprawami w kamionkowym naczyniu. Kiszenie trwa 3 tygodnie. Po tym czasie rydze przekładamy do słoików i pasteryzujemy.
Rydze nie nadają się do spożywania na surowo, suszenia, dodawania do zup, ponieważ wydzielają toksyczne białko. Zawsze muszą być poddane obróbce termicznej.
Rydze marynowane kupisz w sklepie Vitapol