Stowarzyszenie elektryków Polskich, pomimo że jest organizacją pozarządową prowadzi kursy oraz egzaminy państwowe nadające uprawnienia do obsługi oraz pracy z urządzeniami, instalacjami oraz sieciami do określonego poziomu natężenia prądu. Uprawnienia te, potocznie zwane sepowskimi są jednymi z najważniejszych, które powinien posiadać każdy elektryk (i nie tylko).
Gdzie, kto, jak długo?
Szkolenia oraz egzaminy odbywają się w oddziałach stowarzyszenia zlokalizowanych w kilkudziesięciu dużych miastach polski takich jak oddział sep Warszawa, Bielsko-Biała, Wrocław czy Opole. Istnieje również możliwość przeprowadzenia szkolenia zamkniętego dla firm. Teraz pytanie czy każdy może przystąpić do egzaminu? Otóż trzeba spełnić zaledwie 2 warunki by odbyć kurs i zdać egzamin sep, a mianowicie:
– trzeba mieć ukończone 18 rok życia
– posiadać wykształcenie minimum podstawoweMożna więc uogólnić, że każdy dorosły może ubiegać się o uprawnienia. Teraz pewnie nasuwa się pytanie „oh, ile razy będę musiał jeździć do ośrodka sep w celu odbycia kursu?”. Można powiedzieć nie za często ponieważ aż… raz! Szkolenie odbywa się w ciągu jednego dnia i trwa około trzech, czterech godzin zegarowych (nie lekcyjnych) podczas, których omawia się tematy związane z instalacjami oraz urządzeniami energetycznymi, ciepłowniczymi i gazowymi. Po szkoleniu przeprowadzany jest sep egzamin. Można także znaleźć kursy trwające kilkanaście godzin lub kilkadziesiąt godzin, które rozbite są na kilka dni i powiązane są również z zadaniami praktycznymi.
Kiedy otrzymam uprawnienia oraz na co one pozwalają?
Każdy kto pozytywnie zdał egzamin sep w ciągu 24 godzin otrzymuje numery świadectwa kwalifikacyjnego, natomiast książeczka sep-owska zostaje wysłana (lub możliwa do odbioru w oddziale) w kilka dni po egzaminie. Pamiętać należy, że uprawnienia te nie są bezterminowe i należy je odnawiać co 5 lat. Z drugiej strony nie bywałą zaletą jest fakt, że obowiązują one na terenie całej unii europejskiej. Zdany sep egzamin uprawnia nas do eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci jednej z trzech grup:
– grupa 1 – elektryczna
– grupa 2 – energetyczna zwana również cieplną
– grupa 3 – gazowaMożna również zdawać egzaminy by uzyskać uprawnienia dozoru, czyli wymagane przy nadzorowaniu pracowników wykonujących prace związane z eksploatacją.