Wiele osób chciałoby wyjechać z Polski w celu znalezienia dobre płatnej pracy poza jej granicami, jednakże bardzo często powstrzymuje je bariera językowa. Znajdujące się tak blisko Niemcy słyną z tego, że bardzo chętnie zatrudniają polskie opiekunki dla starszych osób, jednakże wymagana jest znajomość języka chociaż w stopniu komunikatywnym. Niektóre kandydatki znają go bardzo słabo lub nawet wcale. Czy to jednak z góry przekreśla ich szanse na otrzymanie stanowiska, na które aplikują?
Praca w Niemczech bez znajomości języka? To możliwe!
Z całą pewnością niemiecki rynek pracy przyciąga atrakcyjnym wynagrodzeniem i wolnymi wakatami. Okazuje się, że coraz więcej Polaków decyduje się na przekroczenie niemieckiej granicy w celach zarobkowych. Mogą oni liczyć wówczas na znacznie większe stawki godzinowe i to nawet bez znajomości języka obcego. Osoby niepotrafiące komunikować się w języku niemieckim mają do dyspozycji sporo możliwości pracy fizycznej. Oczywiście nie oznacza to, że będąc już w Niemczech, nie musimy zawracać sobie głowy nauką języka obcego. Komunikacja werbalna nie jest jednak zawsze koniecznym wymogiem do otrzymania posady. Po otrzymaniu zatrudnienia można nawet spodziewać się tego, że nasz pracodawca udzieli dofinansowania na kurs językowy dla swojego nowego pracownika. Nie zmienia to jednak faktu, że każda osoba szukająca pracy na rynku niemieckim powinna być w stanie komunikować się w języku niemieckim przynajmniej na podstawowym poziomie. Polacy bardzo często pracują w zawodach takich jak budowlaniec, cieśla, dekarz, stolarz, elektryk, hydraulik, operator maszyn budowlanych, montażysta linii poprodukcyjnych, opiekunka dla osób starszych i sprzątaczka.
Warto od razu podkreślić, że nie ma wcale potrzeby wyprowadzania na stałe z kraju, aby móc zarabiać w Niemczech
Możliwe jest podjęcie pracy na określony okres czasu w postaci kilku miesięcy w roku. Resztę miesięcy można natomiast spędzić w swoim kraju. Kolejną opcją do dyspozycji jest zatrudnienie tymczasowe, czyli w ramach jakiegoś konkretnego zlecenia. Dla Niemców najważniejszą kwestią jest doświadczenie i rzetelność potencjalnego pracownika. Jeśli ktoś zatem jest w czym fachowcem, ale nie włada świetnie językiem niemieckim, to nadal ma bardzo duże szanse na znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie. Okazuje się, że nawet bez doświadczenia i konkretnych kwalifikacji możliwe jest otrzymanie stanowiska pracy po gruntownym przeszkoleniu. Ofert pracy można szukać samodzielnie w Internecie lub wejść we współpracę z agencją zatrudnienia. Wówczas mamy pewność, że zostaniemy zatrudnieni legalnie, z umową o pracę i ubezpieczeniem.
Autorem artykułu jest firma prosenior.pl oferująca pracę w Niemczech dla opiekunek osób starszych.