W naszym kraju buduje się coraz więcej domów z niskimi poddaszami, skosami sufitowymi lub o małym kameralnym metrażu. Taki układ zabudowy wymaga kreatywnego rozmieszczenia mebli. Wiele rodzajów dostępnych w popularnych sklepach szaf, komód czy kredensów będzie zajmowało zbyt dużo miejsca lub po prostu się nie zmieści. Warto więc zastanowić się nad wyborem szafy wnękowej.
Szafy przesuwne do zabudowy wnęk
Przesuwne szafy można stosować w każdym miejscu domu w celu zaoszczędzenia przestrzeni oraz wykorzystania powierzchni często marnowanych (niskie skosy poddaszy). Całość mebli wnękowych wykonuje się najczęściej na wymiar gdyż ciężko kupić gotowe meble pasujące do indywidualnych wnętrz naszego domu. Nieliczne wyjątki sprzedaży tego typu mebli zdarzają się, jeśli sprzedający i kupujący mają ten sam projekt domu i analogiczne wymiary pomieszczeń. Sytuacje takie są jednak rzadkością i przeważa budowa mebli wnękowych na wymiar.
Wnękowe meble przesuwne dzielimy na kilka kategorii o różnym przeznaczeniu. Szafy do przedpokoju są zazwyczaj przestronne, dobrze wpasowane w ścianę i naroża pomieszczenia oraz wyposażone w lustro na całości bądź choć części przesuwnych drzwi. Przy ich konstrukcji nacisk kładziony jest na użyteczność i wygląd – przedpokój kształtuje przecież pierwsze wrażenie o całym domu. Szafy salonowe, sypialniane czy garażowe będą miały całkiem inny wygląd, kształt i przeznaczenie.
Konstrukcja szafy wnękowej
Szafy przesuwne do zbudowy wnęk najczęściej zamawiamy u stolarza bądź firmy oferującej budowę i montaż tego typu mebli. Jeśli jednak chcemy mieć satysfakcję wykonania jej samemu możemy tego dokonać. Wystarczy odrobina kreatywności, odpowiednie narzędzia i dokładność wykonywania kolejnych kroków.
Podstawą wszelkiego działania bez względu na to czy zlecimy działanie firmie czy sami podejmiemy wyzwanie budowy szafy jest oczywiście wybór miejsca gdzie szafa ma się znajdować. Musi być to lokalizacja w której otwieranie drzwi nie zaczepia i nie przeszkadza w otwieraniu drzwi, okien czy innych mebli. Należy też dokładnie uwzględnić wielkość i kształt skosów w naszym pomieszczeniu.
Cena szafy wnękowej
Budowa przesuwnej szafy wnękowej wbrew pozorom i krążącym plotkom nie musi być droga. Zamawiając szafę u stolarzy bądź firm należy liczyć się z naliczanym przez te podmioty wysokim kosztem robocizny. Dolicza się też koszt montażu. Ceny szaf wnękowych w firmach wahają się od 3 tysięcy do nawet 11 tysięcy złotych.
Dokładną cenę każdej takiej szafy należy obliczać indywidualnie gdyż zależy ona od jej wielkości, kąta skosów, materiałów z jakich została wykonana oraz jakości zastosowanych profili.