Trudno wyobrazić sobie wnętrze biura, magazynu czy dużej hali, bez regałów. Od dziesięcioleci regały Promag są nieodzownym elementem wyposażenia mniejszych i większych przestrzeni przemysłowych. Podstawową funkcją regału jest składowanie i w efekcie magazynowanie różnych przedmiotów, artykułów oraz towarów. W ostatnim czasie, za sprawą rozwijającego się rynku self storage, znacząco wzrasta skala wykorzystania regałów, jakimi zabudowuje się powstające magazyny, jak i specjalne, olbrzymie hale.
Specjalistyczne przeznaczenie regałów przemysłowych
Głównie z powodu chęci ograniczania kosztów, coraz częściej firmy odchodzą od magazynowania produktów czy komponentów na terenie swojej siedziby. Dużo tańszym rozwiązaniem jest bowiem wykupienie takiej usługi u zarządcy wielkopowierzchniowego obiektu, specjalizującego się w magazynowaniu. Taka hala magazynowa uzbrojona jest w system różnego rodzaju regałów, dzięki czemu jest w stanie w jednym czasie obsługiwać wiele podmiotów oraz przechowywać produkty z kilku branż. Służy temu wielofunkcyjność regałów, wśród których znajdują się regały stacjonarne, przesuwne, takie, na jakich można magazynować pojedyncze elementy, całe palety bądź szczelnie zamknięte pojemniki. Specjalna konstrukcja regałów przemysłowych, sprawia, że są one bardzo wytrzymałe, pomimo, że grubość profili stalowych, z jakich zostały wykonane, nie jest przesadnie duża. Najczęściej wielopoziomowe regały montuje się pod sam dach hali, maksymalnie wykorzystując kubaturę pomieszczenia. Pośród wielu różnych rodzajów regałów, można wymienić: paletowe, półkowe, wsuwane i przepływowe czy też wspornikowe.
Przemyślane rozwiązania gwarancją dobrej logistyki
Istotną cechą przemysłowych regałów, jest także modułowość, czyli możliwość rozbudowywania całego systemu zarówno w poziomie, jak i w pionie. Zwykłe regały biurowe wykorzystuje się zazwyczaj do przechowywania teczek i segregatorów z dokumentami. W przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, układ regałów powinien być o wiele bardziej przemyślany, ponieważ musi umożliwiać m. in. pracę wózkom widłowym segregującym palety z towarem czy obsługę podnośników nożycowych. Każdy producent regałów przemysłowych musi dokładnie określić ich przeznaczenie oraz maksymalny udźwig, po to, aby w trakcie użytkowania, zadbać o maksymalną stabilność i bezpieczeństwo magazynowanego towaru.